Gastroskopia bezstresowa

Gastroskopia bezstresowa jest innowacyjnym badaniem, które jest znacznie lepiej tolerowane przez pacjentów. Badanie można przeprowadzić przez nos lub przez jamę ustną. Dzięki wprowadzeniu giętkiego przewodu przez nos odruch wymiotny jest o wiele mniejszy bądź w ogóle nie występuje co sprawia, że procedura diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego jest dla pacjenta znacznie bardziej komfortowa. Ponadto pacjent może rozmawiać podczas przeprowadzania badania, co umożliwia informowanie lekarza o wszelkich niedogodnościach pojawiających się w czasie wprowadzania endoskopu i natychmiastową reakcję badającego.

Wskazania do badania

Przeprowadzenie gastroskopii metodą przez nos jest możliwe dzięki zastosowaniu aparatów o bardzo małej średnicy, oscylującej nawet wokół 5 mm. Metoda ta jest adresowana przede wszystkim do osób mających silne odruchy wymiotne oraz do pacjentów, u których nie można przeprowadzić badania tradycyjnymi metodami. Mimo, że aparat używany do wykonywania gastroskopii przeznosowej ma bardzo małą średnicę, możliwe jest pobieranie wycinków do badania histopatologicznego oraz wycinków na test Helicobacter pylori.

Gastroskopia bezstresowa

Przygotowania do badania

Jak się przygotować do badania?
Odpowiednie przygotowanie do gastroskopii umożliwia właściwe przeprowadzenie badania i skuteczną diagnostykę.

Wskazówki dotyczące przygotowania się:

  • na badanie należy zgłosić się na czczo (6 godzin przed badaniem nie spożywać pokarmów, 4 godziny przed badaniem nie spożywać płynów),
  • niewskazane jest palenie papierosów oraz żucie gumy,
  • Przyjmowanie leków:
    • Leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe, psychiatryczne - należy przyjąć jak zwykle, również rano, bez względu na porę badania, popijając niewielką ilością wody.
    • Leki od cukrzycy - wskazana modyfikacja schematu przyjęcia w zależności od rodzaju badania w porozumieniu z lekarzem diabetologiem lub naszą kliniką.
    • Leki wpływające na krzepnięcie krwi:
      • Acenocumarol, Sintrom, Warfin, Plavix, Zylt, Areplex, Brillique, Efient, Bewim odstawiamy na 5 dni przed badaniem
      • Xarelto, Pradaxa, Eliquis, Lixiana odstawiamy na 2 dni przed badaniem
      • Acard, Polocard, Aspiryna – nie odstawiamy

Wszystkie leki należy odstawić w porozumieniu z lekarzem rodzinnym lub lekarzem prowadzącym!

gastromed-favicon

Umów się na konsultację z wybranym specjalistą już dziś!

kontakt

ul. Wiosenna 12/1
15-322 Białystok

dojazd autobusami linii:
3, 10, 11, 16, 23, 26, 104

darmowy parking znajduje się wzdłuż stadionu

nasi partnerzy

AllianzMedicoverCompensaPZU
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram